Nič nie je zadarmo

Autor: Auxt Róbert | 27.5.2015 o 4:31 | (upravené 27.5.2015 o 15:17) Karma článku: 17,36 | Prečítané:  1398x

Morálne a ekonomicky je veľmi škodlivé, ak si ľudia myslia, že niečo môže byť zadarmo. Dokonca dnes je aj čerstvý vzduch a voda skôr vzácnou komoditou.

Všetko má svoju cenu. Dokonca aj voda a vzduch i keď niekedy za tieto komodity neplatíme.  V ekonomickej teórii sa im hovorí externality. Bohužiaľ dnes je hlavnou externalitou pracujúci občan, pre ktorého nie je fér, ak si jeho štát na veci zadarmo musí požičať (deficit a dlh), alebo si si prostriedky na ne získa formou dané a odvodov.

Ľudia tvoriaci hodnoty majú na pleciach čoraz väčšie zaťaženie práve v podobe daní a odvodov. V budúcnosti má tento problém potenciál zhoršiť sa následkom tendencie starnutia populácie. Zákonite motivácia pracovať a odplata nebude príliš vysoká, ak pracujúcemu občanovi štát zoberie 50 a viac percent (dnes je to podľa OECD približne 41,2%) len na daniach a odvodoch.

Práve férové dane a odvody sú základom. Osobne k nim zastávam čisto pragmatický postoj. Musia byť férové a musia zodpovedať službám v zdravotníctve, školstve a úradoch, za ktoré ich občan platí.To, či má byť daň rovná, alebo skôr progresívna, je už skôr technická otázka. Rovná daň bola a je vhodnou alternatívou pre rozvojové krajiny- Albánsko, Ukrajina a podobne. Slovensko je momentálne o krok ďalej a skôr by sa malo uberať tým, čo existuje vo vyspelých krajinách.

Tvrdenie, že niečo má byť zadarmo a bezbrehé zvýhodňovanie vybraných skupín ľudí, ktorí dane a odvody neplatia je cesta, ktorá nemusí na konci dňa pomôcť nikomu. Ako externality v ekológii, tak aj externality v podobe žmýkania pracujúcich majú svoj limit. Rast daňovo-odvodového zaťaženia môže skončiť kolapsom systému presne tak, ako o tom varujú ekológovia v prípade ekosystémov.

Mýtus „zadarmo“ je silné lákadlo, ale ide doslovne proti fyzikálnym zákonom a zdravému rozumu. Na konci dňa sa termodynamický zákon a entropia systému nedá ignorovať, či už ide o ekológiu, ekonomiku, alebo spoločnosť.

 

V živote, ale aj v prírode nič a nikdy nebude zadarmo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Keď sa raz prezident príde spýtať, čo by mali robiť

Spýtala som sa, čo by chcel a on povedal, aby neboli bezdomovci. Prihlásil sa ku Kollárovi do strany, lebo si myslel, že tam sa to podarí.

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.


Už ste čítali?