reklama

Čo brexit Britom vzal?

V tejto horúčave ľudia prestávajú veriť systému, v ktorom žijeme. Hľadajú sa alternatívy. Príkladom je aj výsledok hlasovania o brexite.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Viacero zástancov odchodu z EÚ "argumentovalo", že ekonomické a sociálne dopady na kráľovstvo nebudú až také dramatické. Očividne situácia skôr pripomína otvorenie pandorinej skrinky, ktorá skrýva to, čo Donald Rumsfeld pomenoval ako "unknown-unknowns". Empiricky sa zatiaľ vieme pozrieť hlavne na tie "known knowns", čo Britom prináša momentálne populistická alternatíva.

15 vecí čo zatiaľ spôsobil brexit:

  1. Britská libra sa prepadla na najnižšiu hodnotu za posledných 31 rokov.

  2. Spojené kráľovstvo kvôli páde svojej meny už nie je 5 najväčšia ekonomika.

  3. Petícia za opakovanie referenda o vystúpení z EÚ zaznamenala za menej ako 48h viac ako 1 milión podpisov.

  4. Cameron sa vzdal svojej funkcie. Nechce však uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy o odchode z EÚ. Jeho rival Johnson taktiež nevidí dôvod na jeho uplatnenie. EÚ naopak tlačí na britských politikov, aby tak urobili čo najskôr.

  5. Akcie v indexe FTSE poklesli o 180 mld. GBP.

  6. Akcie bánk sa rapídne prepadli a viacero z nich zrejme presunie svoje operácia mimo Spojeného kráľovstva. Londýn príde o desaťtisíce pracovných miest.

  7. Ceny nehnuteľností poklesnú podľa odhadov v priemere o 20,000 GBP do konca tohto roka. Akcie stavbárskych firiem sa prepadli o 40%.

  8. Ceny za import energií z okolitých krajín ako je Nórsko a Francúzsko sa zvýšia, čo povedie k celkovému nárastu cien a zníženej kúpyschopnosti obyvateľstva.

  9. Viacero malých podnikov dostáva oznamy o tom, že ich objednávky boli zrušené alebo sa preverujú.

  10. Viacero dlhodobých projektov spolufinancovaných z EÚ, hlavne vo výskume, bude musieť byť prerušených, prípadne sa budú musieť nájsť iné zdroje financovania.

  11. Oblasť Cornwall, ktorá hlasovala za brexit sa ihneď začala domáhať 60 mil. EUR, ktoré zvykla dostávať z EÚ zo štátnych zdrojov.

  12. Ratingová agentúra Standard & Poor chce znížiť rating krajiny z AAA.

  13. Doteraz britský Gibraltar chce ostať v EÚ. Španielsko bude požadovať spojenú kontrolu nad týmto územím.

  14. Škótsko chce referendum. Severné Írsko sa blíži k pripojeniu k Írsku. Londýnčania požadujú zriadenie mestského štátu.

  15. Kampaň za vystúpenie sa zakladala aj na sľube dodatočných zdrojov do zdravotníctva v sume 350 mil. GBP týždenne. Nigel Farage priznal, že ide o omyl v jeho kampani - sorry.

Dodatočne bude to až na britskom parlamente, či vôbec rozhodne o právoplatnosti samotného referenda a faktickom odchode z EÚ. Ako vidieť momentálne sa ani Cameron nesnaží o uplatnenie článku 50 Lisabonskej zmluvy. Rozuzlenie celej situácie nebude jednoduché, ale je možné, že po zohľadnení ekonomických dopadov a s výhľadom dezintegrácie kráľovstva, si to parlament a premiér s odchodom ešte veľmi dobre rozmyslia. Zatiaľ neistá situácia môže spôsobiť vážne ekonomické ťažkosti nielen Britom, ale aj celej EÚ. 

Auxt Róbert

Auxt Róbert

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonóm a racionálne uvažujúci človek. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu