Čo tak zaviesť strop na zdravotné podvody?

Autor: Auxt Róbert | 10.10.2016 o 16:30 | (upravené 10.10.2016 o 22:16) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  2132x

Vláda si z pracujúcich robí dojnú kravu. Čo je ešte horšie, najnovšie sa odvody začínajú podobať skôr na daň, ktoré žiaden strop nemajú.

Strop zrejme nemajú ani podvody a zisky v rámci zdravotníckeho „biznisu“ a určite nejde ako donedávna v prípade zdravotných odvodov o 5-násobok priemernej mzdy. Asi aj preto sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo prihodiť do čiernej diery výdavkov v zdravotníctve extra 50-70 mil. eur na úkor pracujúcich.

Rozprávka o tom ako vláda nemá peniaze má však svoje trhliny. Vláda v roku 2016 očakáva z dôvodu zvyšovania mzdovej bázy vyššie výnosy oproti rozpočtovanej hodnote o 91,6 mil. eur. Inak povedané štát vyberie o 91,6 mil. eur viac ako rozpočtuje (v roku 2016), ale to je mu stále málo a potrebuje ešte viac zdaniť pracujúcich ľudí a doslovne im ukradnúť ďalších 50-70 mil. eur.

Čo je však najlepšie je, že štát v roku 2015 vybral na zdravotných odvodoch od ekonomicky aktívneho obyvateľstva 2,8 mld. eur s tým, že o 4 roky očakáva nárast až na 3,5 mld. eur, čo je extra 700 mil. eur za rok. Pre porovnanie cena novej nemocnice v Bratislave je približne 200-250 mil. eur. V roku 2015 dokonca rozpočet plánuje s celkovým prebytkom verejného zdravotného poistenia 273 mil. eur a to pri celkových príjmoch (odvody + platby štátu) vo výške 4,26 mld. eur a výdavkoch 3,98 mld. eur.

Strop na zdravotné podvody

Skoro každý mesiac vypláva na povrch čudné verejné obstarávanie v zdravotníctve, či je to CT, sanitka, alebo masér. Celý segment firiem, ktorý sa zaoberá CT a magnetickou rezonanciou má dokonca rentabilitu vyššiu, ako 45 percent.

Ministerstvo zdravotníctva dokonca tvrdí, že obnovou nemocníc myslí špecificky najviac napríklad diagnostické prístroje. Inak povedané niekto by rád investoval do sektoru CT prístrojov, ktorého návratnosť je blízka skôr k obchodu s drogami ako poctivým podnikaním.

Na túto investíciu si však musí ukradnúť u 15 tis. osôb, ktoré denne pracujú a museli niečo v živote dokázať, aby sa presadili. Či už ide o manažéra, účtovníka, analytika, alebo právnika niekto im ide ukradnúť peniaze. Slovo ukradnúť myslím doslovne a to z dôvodu, že za svoje vyššie odvody neuvidia kvalitnejšie služby, ale budú napríklad kŕmiť firmy, čo podnikajú so 45 percentnou maržou.  

Dodatočne odvody nemajú nič spoločné so sociálnou solidaritou. Odvody sa platia za účelom špecifickej protislužby napríklad vo forme zdravotného ošetrenia. Inak povedané cesta zrušenia odvodového stropu by bol najväčší podvod na platcoch, čo do systému odvádzajú najviac a za peniaze nemajú adekvátnu protislužbu. 

Takže skúsme najprv znížiť nehospodárnosť v zdravotníctve a neživme chobotnice. 

Zaveďme teda radšej strop zdravotným podvodom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?