Trestanie schránkových pirátov z Karibiku

Autor: Auxt Róbert | 6.3.2015 o 8:49 | (upravené 20.3.2015 o 18:20) Karma článku: 18,23 | Prečítané:  3284x

Keď si Kubo Vrabec upiráti Pirátov z Karibiku, a policajti mu na to prídu, potrestá sa odňatím slobody na pár rokov. Keď Vavro Brezina pomocou schránkovej firmy v Karibiku upiráti z verejných financií pár miliónov, môže si v pokoji (na jachte) ďalej plávať v teplých vodách, pretože mu na to nikdy nikto nepríde.

Podľa logiky vlády je nutné počkať, kým Únia príjme jednotné pravidlá na odhaľovanie skutočných majiteľov „schránkových“ firiem a až potom, takými problémami sa ráči zaoberať. Ak EÚ vôbec niečo takéto schváli, a ak sa následne aj nejaké pravidlá implementujú u nás, bolo by asi otázne, či niekedy niekto efektívne zakročí voči schránkovým pirátom z Karibiku, ktorí brázdia búrlivé vody slovenských verejných zakázok.

Vláda však s radosťou príjme do praxe trestanie internetových pirátov, ktoré jej zase akože nanútil Brusel.

V poslednej novele trestného zákona malo dôjsť aspoň k zavedeniu minimálnej sumy 266 Eur škody, ale nakoniec sa táto zmena do novely zákona nedostala. Predsa na pirátov treba byť neúprosný a nekompromisný tak, ako o tom hovorí trestný zákon:

Trestný zákon - § 283

(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) a spôsobí ním väčšiu škodu, b) závažnejším spôsobom konania, c) z osobitného motívu, alebo d) prostredníctvom počítačového systému.

Kto v živote nestiahol film alebo nepočúval na náhodných kanáloch YouTube hudbu alebo nemal na počítači cracknutý software, nech po mne vystrelí z dela!

Mimochodom, čo je také komplikované na zavedení pravidla, že pri každom verejnom obstarávaní bude musieť byť zverejnené meno ultimátneho beneficienta (tzv. „ultimate beneficiary owner“) a následne, ak sa preukáže, že tento beneficient konal tak, aby poškodil verejné financie, alebo nevyplatil svojich sub-dodávateľov (väčšinou menších podnikateľov a živnostníkov) z verejných zdrojov, tak by za to niesol priamu osobnú zodpovednosť a neskrýval sa za schránky v teplých vodách?

Prečo teda EÚ a vláda bojuje proti maličkým internetovým pirátom, ktorí sa skrývajú s hŕstkou grošov v slovenských bytovkách a nechce loviť tých čo sa skrývajú hlavne v oblasti južného Karibiku s truhlicami plnými zlata?

Kto chce psa biť, palicu si nájde... ale naša vláda predsa nepozostáva z masochistov.

 

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?