Riešenie pre hladové doliny

Autor: Auxt Róbert | 11.5.2015 o 13:02 | (upravené 13.5.2015 o 13:57) Karma článku: 15,66 | Prečítané:  7921x

Nový futbalový štadión, zle technicky pripravená PPP nemocnica, „mierne“ predražený PPP obchvat D4/R7 a to všetko naraz a prioritne v Bratislave. Na druhej strane vláda necháva hladové doliny na juhu a východe pomaly vymrieť. 

Zanedbaný východ a juh

Hladové doliny nemôžu existovať donekonečna na dotáciách, dávkach, alebo príspevkoch z EÚ fondov, ktoré sa v realite ani nečerpajú. Väčšina hladových dolín ma taktiež veľakrát početnú rómsku populáciu. Doslovne celá populácia 18-40 ročných odišla za prácou mimo región a už sa asi nikdy nevráti. Problémov je viacero od neadekvátnej infraštruktúry, nízku mzdu až po nekvalitné investície.

Budúcnosť bez radikálnych riešení povedie doslovne k zániku celých dedín, či malých miest a vo väčších ostanú iba starí ľudia. Je teda nutné konať. Bohužiaľ už včera bolo neskoro. Juh a väčšina východu pomaly umiera.

Minimum čo sa dá spraviť pre hladové doliny bez grantov a byrokracie

Súčasný systém grantov a iných foriem podpory je neprehľadný a náhodný a vytvára priestor pre delenie krajiny podľa straníckeho kľúča. Tento neprehľadný systém treba nahradiť jednoduchým a prehľadným modelom, ktorý nespočíva v byrokracii ani vybavovaní, ale v zákonnom nároku pre každého rovnako. 

Prvým konkrétnym modelovým opatrením, ktoré sa dá jednoducho aplikovať, je rázny REZ v daňovej politike štátu voči regiónom. REZ v zmysle jasnej zmeny, ale aj v zmysle skratky, ktorá znamená regionálne ekonomické zóny. Ide o oblasti, v ktorých budú platiť špeciálne daňové pravidlá.

Jednou z najdôležitejších podmienok na viac pracovných miest za dobrý plat sú predovšetkým investície. Dnes je jasné, že samy od seba do znevýhodnených regiónov neprídu. Určite by pomohla aj lepšia infraštruktúra – napríklad tá diaľnica do Košíc, čo to mala byť hotová v roku 2010 a o päť rokov neskôr sa stále končí za Žilinou.

Na zatraktívnenie regiónov, akými sú Rimavská Sobota, Gelnica, Trebišov, Prešov, Revúca, Sobrance či Sabinov, však musí štát budúcim investíciám pomôcť inou cestou. Musí to však urobiť nie podporou vybraných firiem, často krát naviazaných na straníckych sponzorov, ale jasne, transparentne a zrozumiteľne a naviazať podporu týchto investícií na konkrétny región.

V REZ pomôže štát každej novej investícii do firmy (napríklad investície do nového malého lisu na kov za 250 EUR) takzvaným turbo-odpisom (možnosť odpisovať ľubovoľne aj celú sumu v prvom roku, alebo jej presunutie do budúcnosti). V oranžovej zóne s nezamestnanosťou nad 15% si podnikatelia budú môcť odpísať namiesto 100 až 150% investície a budú ju môcť odpísať hneď, alebo si ju presunú do nasledujúceho obdobia, ktoré nebude časovo ohraničené. V červenej zóne s nezamestnanosťou nad 20% môžu odpísať namiesto sto až 200% investície v prípade zakúpenia už spomenutého lisu si podnikateľ môže odpísať 500 EUR zo základu dane v nasledujúcich rokoch tak, ako mu to bude vyhovovať, čiže ihneď alebo si ho presunie do budúcnosti (ktorá bude neohraničená). Odpis bude striktne naviazaný na investíciu v REZ. V prípade neoprávneného odpisu spoločnosť stratí nárok na budúce, ale aj minulé odpisy (pokuta). REZ by mala byť stanovená na dobu minimálne 10 rokov.

Samozrejme hladové doliny potrebujú ešte viac pozornosti

Východ  a juh  potrebujú doslovne záchranný plán tak, ako ho dostali banky počas ekonomickej krízy. Tieto regióny potrebujú viacej infraštruktúry, viacej fungujúcich EÚ fondov (nie EUROBUILDING a.s., či Star EU a.s.), fungujúce úrady, školstvo, zdravotníctvo, ale predovšetkým podmienky pre budúce generácie ktoré budú živiť tie staršie.

Slovensko potrebuje radikálny REZ od byrokracie a korupcie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?