Nič nie je zadarmo

Autor: Auxt Róbert | 27.5.2015 o 4:31 | (upravené 27.5.2015 o 15:17) Karma článku: 17,36 | Prečítané:  1410x

Morálne a ekonomicky je veľmi škodlivé, ak si ľudia myslia, že niečo môže byť zadarmo. Dokonca dnes je aj čerstvý vzduch a voda skôr vzácnou komoditou.

Všetko má svoju cenu. Dokonca aj voda a vzduch i keď niekedy za tieto komodity neplatíme.  V ekonomickej teórii sa im hovorí externality. Bohužiaľ dnes je hlavnou externalitou pracujúci občan, pre ktorého nie je fér, ak si jeho štát na veci zadarmo musí požičať (deficit a dlh), alebo si si prostriedky na ne získa formou dané a odvodov.

Ľudia tvoriaci hodnoty majú na pleciach čoraz väčšie zaťaženie práve v podobe daní a odvodov. V budúcnosti má tento problém potenciál zhoršiť sa následkom tendencie starnutia populácie. Zákonite motivácia pracovať a odplata nebude príliš vysoká, ak pracujúcemu občanovi štát zoberie 50 a viac percent (dnes je to podľa OECD približne 41,2%) len na daniach a odvodoch.

Práve férové dane a odvody sú základom. Osobne k nim zastávam čisto pragmatický postoj. Musia byť férové a musia zodpovedať službám v zdravotníctve, školstve a úradoch, za ktoré ich občan platí.To, či má byť daň rovná, alebo skôr progresívna, je už skôr technická otázka. Rovná daň bola a je vhodnou alternatívou pre rozvojové krajiny- Albánsko, Ukrajina a podobne. Slovensko je momentálne o krok ďalej a skôr by sa malo uberať tým, čo existuje vo vyspelých krajinách.

Tvrdenie, že niečo má byť zadarmo a bezbrehé zvýhodňovanie vybraných skupín ľudí, ktorí dane a odvody neplatia je cesta, ktorá nemusí na konci dňa pomôcť nikomu. Ako externality v ekológii, tak aj externality v podobe žmýkania pracujúcich majú svoj limit. Rast daňovo-odvodového zaťaženia môže skončiť kolapsom systému presne tak, ako o tom varujú ekológovia v prípade ekosystémov.

Mýtus „zadarmo“ je silné lákadlo, ale ide doslovne proti fyzikálnym zákonom a zdravému rozumu. Na konci dňa sa termodynamický zákon a entropia systému nedá ignorovať, či už ide o ekológiu, ekonomiku, alebo spoločnosť.

 

V živote, ale aj v prírode nič a nikdy nebude zadarmo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?