Zákaz podnikať

Autor: Auxt Róbert | 3.6.2015 o 11:25 | (upravené 3.6.2015 o 21:14) Karma článku: 18,25 | Prečítané:  3467x

Koľko je na Slovensku malých podnikateľov, ktorí majú problémy kvôli daňovej licencii, zadržiavanej DPH, povinnej zdravotnej službe, BOZP, zložitým účtovným predpisom a ďalším vyše 1200 zákonom, vyhlášok a nariadení? 

Nezabúdajme na 4566 možných informačných povinností (IP). Celkovo podnikateľov táto administratívna záťaž stojí 2,6 mld. EUR ročne (MH 2014). Čo je pre porovnanie podobná suma, akú štát vyberie na daniach od právnických osôb za rok 2015 (odhad RRZ je 2,4 mld. EUR). Inak povedané, podnikatelia platia dane 2x, raz vo forme oficiálnej dane a inokedy vo forme skrytej administratívnej dane. Celkovo im štát zoberie 5 mld. EUR ročne, alebo 6,4% HDP.

Alebo možno inak. Koľko je na Slovensku podnikateľov, spokojných so službami, ktoré im štát poskytuje? Ak o nejakých viete, napíšte mi. Dnes je podnikanie na Slovenskú skôr trestný čin, ktorý by štát asi najradšej zakázal a maximálne ho dovolil praktizovať len pár vyvoleným. Zvyšok ľudí nech žije radšej z minimálnej mzdy niekde za pásom.

Podpora domácich podnikateľov je na Slovensku na bode mrazu. Mnohí pritom nechcú nič iné, len aby im štát dal pokoj a nehádzal im pod nohy ďalšie a ďalšie polená. Ale politici sa v podobných praktikách vyžívajú. Čiastočne z vlastnej neschopnosti, čiastočne z ideologických dôvodov, neustále menia podmienky pre podnikateľskú sféru. Pribúdajú nariadenia, byrokracia, nezmyselné povinnosti, ktoré nijako nesúvisia s biznisom. Kontrolóri z desiatok úradov naháňajú podnikateľov dovtedy, kým v 1202 predpisov nenájdu sebamenšie previnenie a nenaparia im pokutu. Ak chceme, aby sa zo Slovenska konečne stala biznis-friendly krajina, tieto praktiky sa raz a navždy musia skončiť.

SIEŤ má konkrétny plán, ako pomôcť podnikateľskej obci. Chceme podnikanie maximálne zjednodušiť a zbaviť ho nezmyselnej byrokratickej záťaže. Štát vynakladá desiatky miliónov eur na elektronizáciu verejnej správy, ale výsledok stále nevidieť (vopred vyhraté tendre spojené s elektronizáciou prekročili už únosnú mieru – Michal Truban). Jasným dôkazom je napríklad to, že ich neustále obťažuje vymáhaním si 4566 rôznych informácií, ktoré vo svojich systémoch dávno štát má.

Zmysluplná digitalizácia pritom jednoznačne má svoj význam. Stačí sa pozrieť napríklad na pobaltské krajiny a zistiť, koľko peňazí a času môže štát všetkým ľuďom ušetriť, ak do digitalizácie investuje cieľavedome a s konkrétnym plánom. Ani voľby cez internet potom nemusia byť čisté sci-fi.

SIEŤ má konkrétne opatrenia na podporu podnikania, ktoré umožnia ľuďom vyniknúť v tom, v čom sú naozaj dobrí. Od určenia intervalov, kedy sa môžu meniť pravidlá pre biznis, cez pomoc regiónom najviac postihnutých nezamestnanosťou až po zmenu daňových a odvodových pravidiel.

Naším plánom je znormalizovať vzťah štátu a daňovníka. Na to je nutná úprava a zjednodušenie právnych predpisov tak, aby ich administratívny náklad (AN) bol nižší ako 2,6 mld. EUR a na to by už stačila aj úprava prvých 10 najnákladnejších zákonov.

Jednostranná a nákladná buzerácia zo strany štátu sa musí skončiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?