Gréci z bankomatov vyberajú naše peniaze - môže nás to stáť viac ako 3100 miliónov eur!

Autor: Auxt Róbert | 27.6.2015 o 19:55 | (upravené 30.6.2015 o 12:10) Karma článku: 11,45 | Prečítané:  7661x

Slovensko má voči Grécku v súčasnosti finančnú expozíciu vo výške 3,1 mld. EUR. Suma predstavuje 4,2% slovenského HDP a od 1. júla si budú Gréci z bankomatov vyberať naše peniaze! 

UPDATE 1: Európska centrálna banka zrejme rozhodnutím z dňa 28.6.2015 o nezrušení núdzového financovania (tzv. Emergency Lending Assistance – ELA) gréckych bánk porušuje článok 123 Zmluvy o fungovaní Európskej únie o zákaze menového financovania z dôvodu nesolventnosti Grécka. Slovensku týmto rozhodnutím hrozí navýšenie finančnej expozície a následných strát voči Grécku v rámci Eurosystému (TARGET2). PRESS RELEASE: TU

UPDATE 2: Grécke banky ostanú zatvorené. Problémom je však stále možnosť gréckych bánk využívať ELA. Grécka vláda by mala začať rokovať o riešení situácie v Bruseli a nečakať na referendum. Grécku na základe amatérskych a populistických rozhodnutí jej vlády hrozí ekonomický kolaps. Finančné trhy reagujú na vývoj prudkým poklesom.

UPDATE 3: Podľa WSJ odvolavajúci sa na úradnícke zdroje blízke gréckej vláde je jasné, že grécka vláda zajtra nevyplatí svoje záväzky voči MMF vo výške 1,5 mld. EUR. Týmto sa Grécko dostane do defaultu a tým pádom bude jasné, že je kompletne nesolventné. ECB má v takomto prípade povinnosť zrušiť núdzovú pomoc s likviditou gréckym bankám (ELA) na základe článku 123 Zmluvy o fungovaní EÚ.

Ako som písal ešte v januári TU, grécka tragédia môže stáť Slovákov ešte viac, ako tomu bolo pred niečo vyše pol rokom, kedy na scénu prišla k moci SYRYZA. V decembri pritom išlo „len“ o sumu vo výške 2,2 mld. EUR. Dnes je sekera ešte o 900 mil. EUR vyššia. Nie je zaručené, že to bude finálna suma za grécku tragédiu. Už dnes Slovensko v prepočte na HDP prispieva Grécku najviac po Malte.

Dôvodom je odtok a výber peňazí z gréckych bánk. Teoreticky môžu  Gréci z bánk vybrať ešte vyše 130 mld. EUR. V súčasnosti sú v Grécku v cirkulácii bankovky v hodnote približne 45 mld. EUR. Tieto peniaze sú zatiaľ kryté kolektívne všetkými centrálnymi bankami, čiže aj Slovenskom. Problém však nastáva v prípade, ak je krajina nesolventná. V tom prípade by Európska centrálna banka mala prestať dodávať peniaze do bánk (cez tzv. TARGET2 - medzibankový systém). To sa však ešte nestalo a grécka sekera môže ďalej veselo narastať.

Podľa posledných známych informácii plánuje grécky premiér Tsipras vyhlásiť na 5. júla referendum o najnovších návrhoch veriteľov v súvislosti s reformami, ktoré má Grécko zrealizovať. Problémom však je, že Euroskupina odmietla krajinu po 30. júne financovať. Zjednodušene povedané, Grécko je nesolventné a Gréci si budú vyberať naše peniaze a zvyšovať tým sekeru. 

Otázka teraz nie je postavená či Grécko opustí Eurozónu, ale skôr či sa už konečne Slovensko rozlúči s Gréckom. Teraz ide len o hodiny a účet bude len narastať. Je povinnosťou slovenskej vlády, aby okamžite intervenovala vo veci zastavenia výberov z bankomatov a akýchkoľvek transakcií v medzibankovom systéme TARGET2, aby tým chránila naše finančné záujmy a grécka sekera sa nezvyšovala!

Politici, bankári, medzinárodný menový fond a hlavne naša vláda musí konečne uznať, že Grécko sa nedá v Eurozóne a možno aj v EÚ udržať a finálny účet za Grécko sa nesmie zvyšovať. Finančné záujmy ľudí Slovenskej republiky musia byť ochránené!

UPDATE: Len tak pre zabavu bankovky, ktoré začínajú na Y sú tie grécke.

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?