Ako vybudovať inteligentné a fungujúce Slovensko?

Autor: Auxt Róbert | 26.9.2015 o 16:20 | (upravené 26.9.2015 o 18:01) Karma článku: 5,87 | Prečítané:  1497x

Na svete je pomerne veľa štátov, ktoré sú úspešné, ale len zopár štátov sa vie pochváliť najvyššou životnou úrovňou, bezpečnosťou, sociálnym štandardom a podnikateľským prostredím. Otázka znie - ako vybudovať takto fungujúci štát?

Malých krajín do 10 miliónov obyvateľov, ktoré by viedli rebríčky nie vďaka ložiskám plynu alebo ropy, je na svete relatívne málo. Za prominentný vieme označiť mestský štát Singapur s počtom obyvateľov porovnateľným so Slovenskom. Singapur si najnovšie chce vydobyť prezývku tzv. inteligentného národa, alebo tzv. "Smart Nation".

Ako funguje hospodárska politika Singapuru?

Singapur má 7 základných hospodárskych a ekonomických politík:

  1. Rast za pomoci inovácie a ľudského kapitálu
  2. Urobiť zo Singapuru globálny ekonomický a technologický uzol
  3. Vytvoriť rôznorodý a dynamický ekosystém pre podnikanie
  4. Aplikovať inovácie do praxe s ich nasledovnou komercializáciou
  5. Vytvoriť štát, ktorý má inteligentnú Smart-energetiku
  6. Zlepšiť produktivitu a ochranu pôdy
  7. Vybudovať domov pre svojich občanov 

Singapur ma relatívne nízke progresívne zdaňovanie príjmov od 0-20%. Celkové daňové zaťaženie predstavuje 27%, z toho zdanenie práce predstavuje 17,6%. Daňový systém a byrokracia obyvateľov nezaťažuje.

Celkovo exituje len 5 rôznych platieb a v priemere ročne podnikateľovi zaberú len 82 hodín času na ich vypĺňanie a komunikáciu s úradmi.

Pre porovnanie na Slovensku máme 20 platieb, na ktorých potrebujeme 260 hodín a celkové daňové zaťaženie predstavuje 47% (z toho 39% predstavuje zdanenie práce). Zdroj: Paying taxes 2014

Krajina taktiež masívne podporuje vedu a výskum napríklad daňovými odpismi až do výšky 400%. Najnovší výskum aplikuje inovácie ako sú napríklad tzv. Smart-energy, Smart-city do celkového projektu Smart Nation.

Sociálna politika Singapuru

Zaujímavý je aj dôvod, prečo sa v Singapure dokázala udržať jedna vláda pri moci celé desaťročia bez nepokojov demokratickým spôsobom. Nešlo ani tak o podnikateľské prostredie, finančné centrum ani inovácie, ktoré vláda zabezpečila svojej krajine, ale o jej sociálnu politiku.

Vláda s ľuďmi uzavrela sociálny kontrakt, v ktorom ponúkla občanom dva jednoduché sľuby v sociálnej oblasti. Dôstojnú starobu a výstavbu štátnych bytov. Singapurska vláda cez svoju agentúru "Housing Development Board" postavila vyše 1 milióna bytov pre svojich obyvateľov. V dôsledku tejto politiky v Singapure de facto neexistujú bezdomovci ani getá. Dôstojnú starobu zabezpečuje aj legislatíva, ktorá umožňuje rodičom žalovať svoje deti, pokiaľ sa o nich odmietajú starať.

Singapur a korupcia

Vláda po celé obdobie udržiava silný ethos. Singapurska vláda a civilná služba sú celkovo považované za najmenej skorumpovanú. 

Premiér zarába 3 mil. USD ročne

Ministri 1,5-2,3 mil. USD ročne

Tieto sumy sú pre na slovenské pomery astronomické, ale treba si uvedomiť, že tresty za korupciu politikov a úradníkov sú veľmi tvrdé. V Singapure dokonca stále existuje aj trest smrti, ktorý sa však v posledných rokoch nevyužíva. Politikom teda v prípade korupcie ide fakt o veľa.  

V čom sa vie Slovensko inšpirovať

Podobne ako Singapur by Slovensko malo deklarovať svoje národné priority. Taktiež je veľmi dôležité mať v spoločnosti silný sociálny kontrakt v zmysle, ak budeš usilovne pracovať a budeš dobrý občan tak štát poskytne tebe a tvojej rodine primerané a dostupné bývanie, teba a tvojim deťom dá kvalitné vzdelanie, občanom poskytne efektívnu zdravotnú službu, vysoké dôchodky, podnikanie bez byrokracie a v starobe sa postará o základný sociálny štandard.

Na začiatok môžeme začať riešiť otázku infraštruktúry v nerozvinutých regiónoch, aby jeden kolabujúci most na Orave neodrezal jeden región. Alebo R4 pre Svidník a D1 až do Michaloviec, ktoré by zvýšili mobilitu pracovnej sily. Alebo výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny a pre seniorov. Príklad: na Slovensku žije väčšina mladých ľudí so svojimi rodičmi - je to vôbec najviac v EÚ, dôvodom je dostupnosť bývania a slabá mobilita obyvateľstva.

Tento sociálny štandard sa dá zabezpečiť iba v prípade, že funguje ekonomika, ktorá nie len dobieha gigantov ako je USA, či západná Európa, ale ich v určitom čase môže aj predbehnúť. Na niečo takéto treba podnikateľský a inovatívny ekosystém bez byrokracie, regulácie a nezmyslených zákonov. Daňový systém musí byť hlavne jednoduchý (znížiť počet rôznych platieb a zložitosti vypĺňania daňových dokumentov) s výnimkami napríklad len pre špeciálne ekonomické zóny, vedu a výskum. Tam, kde to má ekonomický efekt. Dane môžu byť rovné alebo progresívne, ale je podstatné, aby boli atraktívne pre prácu aj kapitál, a tým podporovali investície a podnikavého ducha (zaťaženie práce je na Slovensku neúmerné).

Je taktiež nutné investovať do ľudského kapitálu takým spôsobom, aby sme neprepadali v rebríčkoch ako je PISA, ale aby sa naši študenti približovali tým zo Singapuru, či z Číny. Po vzore Estónska sa možno zamyslieť nad tým, či v školách pre žiakov už od 6-7 rokov nezaviesť povinný druhý jazyk - programovací (viac TU), alebo po vzore škandinávskych krajín prestať prekladať filmy a seriály z ich pôvodného jazyka.

Je asi ťažké predstaviť ťažké tresty pre politikov a vysokopostavených úradníkov a politikov tak, ako je tomu v Singapure alebo Číne na Slovensku. No vieme si predstaviť hmotnú zodpovednosť našich predstaviteľov za ich rozhodnutia a konanie. Takto by sa aspoň zvýšila vážnosť, ale aj rizikovosť takéhoto povolania. Kandidátov na hmotnú zodpovednosť by napríklad v našom zdravotníctve bolo viac ako dosť. Taktiež za dobrú službu štátu musíme úradníkov a politikov motivovať. Samozrejme ak sa spojí s určitým konkrétnym cieľom s dôrazom na efektívnu exekutívu - príkladom môže byť zavedenia fungujúceho eHealthu, eGovernmentu, Open-data/Open-API napr. internou in-house implementáciou podobne ako v Estónsku s obmedzenými verejnými obstarávaniami.

Slovensko bude musieť byť atraktívne pre imigrantov, ak chce byť v budúcnosti úspešné aspoň za predpokladu, že nedôjde k zmene demografickej krivky. Samozrejme imigračná politika sa musí zamerať na vzdelaných a kultúrne príbuzných ľudí. 

Aj Slovensko sa môže stať inteligentným a fungujúcim štátom!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?