5 dôvodov prečo svetovej ekonomike môže hroziť kríza

Autor: Auxt Róbert | 23.8.2015 o 15:45 | (upravené 23.8.2015 o 16:08) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  1185x

Mýtus o tom, že finančné krízy sa nedajú predpovedať, môže byť z časti pravdivý, ale na druhej strane existuje viacero indikátorov, ktoré môžu celkom presne predpovedať ich príchod.

Tu je 5 indikácii, prečo môže relatívne v blízkej budúcnosti vypuknúť podobná finančná kríza, ako tomu bolo v roku 2008:

1.Ekonomické spomalenie Číny

Čínska ekonomika bola a ešte stále je motorom globálneho rastu a obchodu. Problémom je, že tento gigantický motor začína spomaľovať svoje obrátky z dôvodu nízkeho globálneho a domáceho dopytu, vyčerpanie tzv. demografickej dividendy, vysokej zadĺženosti privátneho sektora a vyčerpania možností na výstavbu ďalšej infraštruktúry.

Ekonomický rast Číny v posledných mesiacoch podľa oficiálnych štatistík klesol na 7%, čo je najmenej za posledných 25 rokov. Toto sú oficiálne dáta. Reálna situácia môže byť ešte o čosi horšia. Viacero analytikov hovorí aj o podstatne nižších číslach rastu založených napríklad na spotrebe elektrickej energie a vlakovej preprave.

Dodatočne Čína zápasí s ekologickými problémami. Dôkazom je nedýchateľný vzduch v Pekingu, alebo posledný incident pri explózii v Tianjine.

Nižší ekonomický rast sa Čínska centrálna banka najnovšie snaží tlmiť napríklad znížením úrokových sadzieb zo 6% na 4,85% hlavne z dôvodu predídenia súbežného nekontrolovaného kolapsu na trhu s nehnuteľnosťami a na akciovom trhu. Vláda sa taktiež rozhodla devalvovať menu, aby tak umelo pomohla svojmu exportu.

Samotný akciový trh taktiež naznačuje, že veľký čínsky zázrak sa môže blížiť k svojmu koncu. Otázka je skôr to, ako sa starnúca Čína politicky vysporiada s nízkym hospodárskym rastom a nafúknutými finančnými bublinami. Dopady tohto vývoja budú pre setovú ekonomiku obrovské.

2.Prepad cien komodít

Spomaľujúca Čína ma na svedomí aj prepad na trhu s komoditami. Asi najlepší indikátor toho, či svetová ekonomika je v plnom zdraví je napríklad cena ropy. Jej cena sa začala opäť prepadávať na historické minimá od roku 2008. Cena ropy má aj svoje pozitíva na krajiny, ktoré ju musia importovať – znížene jej ceny má podobný dopad ako zníženie daní, čo má následne vplyv na kúpyschopnosť obyvateľstva.

Ďalším indikátorom môže byť aj cena železnej rudy, ktorá bola roky potrebná na zasýtenie boomu vo výstavbe infraštruktúry a bytov v Číne. Ešte v roku 2014 bola jej cena na svetových trhoch USD 140 za tonu, dnes je to niečo okolo USD 55.

Celkovo situáciu na komoditnom trhu vystihuje Bloomberg Global Commodity index, ktorý sa prepadol na historické minimá naposledy videnými pred 15 rokmi a ako je možné vidieť, tento index reagoval prudko počas krízy v roku 2008.

3.Spľasnutie bubliny na akciovom trhu

Tradične dobrým indikátorom je akciový trh. V posledných rokoch viacero akciových titulov dosahovalo nové maximá. Na jednej strane vysoké ceny akcií podľa viacerých ekonómov spôsobujú tzv. “wealth effect”, ktorý podporuje kúpyschopnosť a dopyt.

Na druhej strane rýchla korekcia na akciovom trhu môže zase spôsobiť negatívny “wealth effect”, ktorý môže veľmi ľahko zasiahnuť reálnu ekonomiku a tá následne spôsobí nižšie ceny akcií, čo môže vyvolať negatívnu špirálu, ktorú bude ťažké dostať pod kontrolu.

Dobrým indikátorom pre akciový trh je napríklad tzv. Shillerov index. Ide o index, ktorý porovnáva cyklicky upravenú cenu akcií k ich výnosom. V USA je historicky tento index niekde okolo 16,6 v rokoch 1929, 2000 a 2007 veľmi dobre indikoval vysoké ceny akcií a nadchádzajúce finančné krízy. Ako je možno vidieť, hodnoty za rok 2015 sú veľmi podobné s tými z roku 2007.

4.Zlé ohodnotenie rizika na medzinárodných finančných trhoch

Dnešné úrokové sadzby sú na historicky najnižších hodnotách. Veľa sa hovorí o zvýšení týchto sadzieb hlavne zo strany amerického FEDu. Takéto zvýšenie úrokových sadzieb môže zapríčiniť napríklad odlev kapitálu z rozvojových krajín späť do USA. Obdobný vývoj by mohol spôsobiť veľké problémy hlavne štátom, ktoré sú závislé od amerického kapitálu.

Nárast úrokových sadzieb by taktiež mohol spôsobiť presun kapitálu z rizikových aktív do menej rizikových štátnych dlhopisov.

Dodatočne nízke úrokové sadzby zastierajú reálne riziko pri investovaní. Jednoducho povedané, investori dnes nemajú kompenzované riziko spojené so svojimi investíciami.

Dobrým indikátorom v tomto prípade je tzv. “high yield spread”. Tento indikátor v posledných mesiacoch poukazuje na to, že investori investujúci do málo kvalitných dlhopisov vyžadujú vyšší výnos. Na druhej strane akciový trh si riziká nevšíma.

Vývoj je dnes až veľmi podobný tomu z roku 2007, kde to boli najprv investori do junk bondov, čo začali likvidovať svoje pozície a následne po pár mesiacoch reagoval akciový trh. Všeobecne sa hovorí, že ide o tzv. inteligenčný spread, čiže rozdiel medzi investormi do dlhopisov a akcií – kde investori do dlhopisov vedeli lepšie predpokladať finančné korekcie.

5.Brexit, Grexit a Schengexit

Slonom v porceláne sa môže veľmi rýchlo stať aj Európa. Asi tým najväčším je možný odchod Spojeného kráľovstva z EÚ – tzv. Brexit. Čo by to konkrétne znamenalo, je asi ťažké predpokladať. Je ale zrejmé, že EÚ, ale aj Spojené kráľovstvo by zaznamenali hospodárske straty. Dodatočne by Brexit zrejme naštrbil vieru v európsky projekt ako taký a posilnil by anti-európske nálady v iných dôležitých krajinách, ako je Francúzsko (Le Pen), Taliansko (Grillo) a Španialsko (PODEMOS).

Grexit ostáva stále rizikom, ktoré by samozrejme nemalo implikácie podobné Brexitu, ale jeho pravdepodobnosť v najbližších rokoch je pomerne vysoká hlavne z dôvodu nestabilnej politickej situácie v Grécku.

Najnovším rizikom je taktiež znovuzavedenie hraníc jednotlivými krajinami EÚ, čo sa dá nazvať aj Schengexit. Dôvod je pomerne prozaický a súvisí z patovou situáciou ohľadne prisťahovalcov. De Maiziere člen nemeckej CDU a minister vnútra vyhlásil, že Nemecko nedokáže prijať ročne 800,000 imigrantov a naznačil znovuzavedenie kontrol na hraniciach. Viac TU.

Dodatočne achilovka eurozóny v podobe verejného dlhu tento rok dosiahne zrejme ďalší rekord. Za rok 2014 mala eurozóna dlh v pomere k HDP 91,9%. Takže aj ľudia čo volajú po menej reštriktívnej fiškálnej politike úplne nepochopili, že dlh stúpa veselo naďalej.

Záver

Ako som ilustroval, momentálne máme na svete viacero indikátorov, ktoré naznačujú potenciálne problémy pre globálnu ekonomiku v najbližších rokoch. Z tohto dôvodu je dôležité si uvedomiť, že momentálne žijeme v relatívne “dobrých” časoch aspoň z pohľadu globálnej makroekonomiky. Na druhej strane zo skúsenosti vieme, že kríza vie udrieť veľmi rýchlo a relatívne zastihnúť ekonomiku nepripravenú na zlé časy.

Ako vidia globálne riziká analytici:

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?