#Chlieb a práca

Autor: Auxt Róbert | 6.10.2015 o 20:29 | (upravené 6.10.2015 o 21:57) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  1373x

Jedna z vecí, ktoré mi na súčasnom politickom výklade poznania stavu hospodárstva najviac vadí je, ako sa vkĺzlo do umelých formálnych debát o umelých ukazovateľoch. 

Je veľký rozdiel medzi číslami indikujúcimi kvalitu života a životným pocitom ľudí. Je veľký rozdiel medzi číslami hovoriacimi o výkonnosti ekonomík a tým, akú perspektívu má spoločnosť, ktorá túto ekonomiku tvorí.

Dostali sme sa do akademickej pasce. Rôzne čísla - alebo skôr ľudia, ktorí ich interpretujú – síce hovoria, že veci nie sú až tak zlé. Hovoria, ako by sme mali byť spokojní s tou či onakou vecou lebo z čarovných čísel si vyčítali, že to tak je. Ulice okolo nás sa rozpadajú, nič poriadne nefunguje, trávime na úradoch čoraz viac času, zarábame čoraz menej, aj keď sme sa tvárili, že budeme meniť „menu nie cenu“, zákony sú neprehľadné a natoľko komplikované od úrovne EÚ nariadení, až po najbezvýznamnejšie vyhlášky, že je to v podstate to isté, akoby neexistovali a vyhlásilo sa právo silnejšieho (rozumej: ten, kto si zaplatí lepšieho právnika).

Čísla síce tvrdia, že veci možno trocha zaostávajú za tým, ako sme rástli kedysi v minulosti, ale inak je všetko ok. Tváre na plagátoch sú vysmiate, mrakodrapy sa stavajú, aj keď naše domy, byty, či kutice akosi chátrajú, zárobky sú vraj v poriadku a vieme si kupovať toľko krásnych vecí, až na to, že máme čoraz viac pocit, že si v skutočnosti nič nekupujeme a veci, čo sme si kúpili nás neuspokojujú.

Čo sa deje? Miesto toho, aby sme si dali sami prácu a obrábali vlastnú krajinu - boli si šéfmi a zamestnancami na vlastnej zemi, našimi hlavnými chlebodárcami sú ľudia, ktorí vlastne ani nevedia, kde sa Slovensko nachádza na mape. Školstvo má vraj nejaké problémy, ale vraj to nie je nič kritické. Až na to, že ďalšia generácia, zdá sa, bude vo veľkom počte podkvalifikovaná a prakticky nezamestnateľná. Miesto práce na vlastnej krajine, tisíce našich ľudí denne v rovnošatách chodia vykonávať monotónnu robotu v továrniach nejakej nadnárodnej spoločnosti alebo miestneho politického podnikateľa, ktorý im v prvom rade ukradol peniaze alebo sa vysťahujú za víziou niečoho lepšieho preč.

Politici vždy hovoria o tzv. systémových riešeniach, ktoré ale vždy v preklade znamenajú len zachovanie terajšieho status quo, v prospech veľkých korporácií, veľkopodnikateľov vzniknutých z radov bývalej ŠTB a špekulantov. Vytvárame štát, s politickou kultúrou oddanosti veľkokapitálu miesto oddanosti vlastným ľuďom. Zvýhodňujeme ekonomickú činnosť osôb, ktoré sa kedykoľvek môžu zbaliť a opustiť Slovensko pre lacnejšiu výrobu, zanechávajúc za sebou hladové doliny.

Mám toho čoraz viac dosť. Myslím si, že podpora slovenských malých podnikateľov, živnostníkov, vedcov, rodín, atď. má prvenstvo pred záujmami medzinárodného kapitálu, politických podnikateľov a špekulantov. Myslím si, že sa primálo hovorí o fungujúcom národe a priveľa o číslach, ktoré s ním v skutočnosti nič nemajú.

Nenechajme sa ukolísať číslami: Európa je v kríze. Na hranici niečoho čo si nechceme pripustiť, niečo čo ide omnoho hlbšie, ako dovoľuje vyjadriť makroekonomické účtovníctvo a prieskumy verejnej mienky. Nie je čas len na politické kroky, ale na štátnické kroky. Nie je čas myslieť sebazničujúco altruisticky, ale zomknúť sa ako spoločnosť a dosiahnuť niečo pre Slovensko a hlavne na Slovensku.

V minulosti som už hovoril o snahe vytvoriť ekonomické zóny tam, kde zjavne zlyhávajú tzv. systémové riešenia. Môj prístup k riešeniu problémov je poznačený tým, že som strávil nejaký čas v rámci svetových aj slovenských, verejných aj súkromných finančných inštitúcií a vykultivovalo to vo mne nedôveru voči fiktívnej účtovnej realite. Keď sa pozriete na svet okolo bez zafarbenia politicko-ekonomickou demagógiou, pochopíte, že mám pravdu.

Fungujúci štát preto potrebuje fungujúce hospodárstvo a to potrebuje riešenia:

1. Eliminácia drahej byrokracie, regulácie a neprehľadných zákonov, ktoré nás ročne stoja miliardy

2. Okamžité zníženie odvodového zaťaženia pre živnostníkov a malých podnikateľov

3. Implementácia regionálnych ekonomických zón (REZ) so špeciálnymi daňovými pravidlami pre 27 okresov. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?