Návod ako si zarobiť 190 000 Eur ročne

Autor: Auxt Róbert | 10.11.2015 o 16:05 | (upravené 11.11.2015 o 0:09) Karma článku: 11,47 | Prečítané:  33946x

Máte pocit, že vaša kariéra nie je to, o čom ste snívali? Chceli by ste zarábať viac ako prezident či premiér? Potom nehľadajte svoju budúcu prácu na pracovných portáloch, ale vo vestníkoch verejného obstarávania.

Priemerná mzda na Slovensku nie je nič moc a určite vám nedá vstupenku do „sveta bohatých“. Problémov môže byť viac pokiaľ ste si vybrali kariéru učiteľa, sestričky, alebo nedajbože máte živnosť a nevyrobíte ani na odvody. 

Kde sa oplatí pracovať, aby ste zarábali viac ako prezident?

V prvom rade zabudnite, že máte určité vedomosti a znalosti. Jediné čo potrebujete vo „svete bohatých“ sú známosti. Ak máte známosti, tak určite viete, kde sa dá zarobiť pekný peniaz. Vaše obľúbené webové stránky sú primárne vestníky verejného obstarávania. Uveďme si konkrétny príklad:

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky  - Komplexné poradenstvo v oblasti implementácie OP Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020.

Poskytnutie poradenských služieb v celkovom predpokladanom rozsahu 157 000 expertných hodín. Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH 17 241 000,0000 EUR.

Link: http://www2.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/317429

V prvom rade si všimnite, že ide o dopravu, a tým určite nebude nič chýbať. Nasvedčuje tomu aj mastná hodnota zákazky 17 mil. EUR bez DPH. 

Teoretický prepočet: Hodina práce hodí 110 EUR. Čo je pri 8 hodinách za deň, 20 dňoch za mesiac suma 192 300 EUR na rok (alebo 16 025 EUR mesačne v hrubom).

To je dosť. Alebo nie? Ako benchmark si vezmime napríklad plat prezidenta. Prezident zarába v hrubom 7 844 EUR, čo je ročne 94 128 EUR. Čiže toto verejné obstarávanie hodí na osobu teoreticky viac ako dvojnásobok platu prezidenta. To znie určite zaujímavo.

Teraz realita

Áno asi takto vyzerá myslenie niekoho, kto chce byť fakt bohatý. Inak sa asi nedá ani vymyslieť obstarávanie na cca 5+ expertov (viď. podmienky obstarávania - minimálny počet expertov je 5) za 17 mil. EUR na 4 roky. 

Pritom „predmetom zákazky je poskytnutie poradenských služieb podporujúcich riadenie a implementáciu OP Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 (ďalej OPII)". Inak povedané, náplň práce pokrýva agendu samotných úradníkov na ministerstve a nie niekoho, kto si zaslúži mať 2x plat prezidenta.

Sociálne balíčky pre expertov a poradcov

Bežnou výhovorkou môže byť fakt, že výsledná vysúťažená cena bude podstatne nižšia ako indikovaná jednotková cena 110 EUR za hodinu. Tak len pre porovnanie podobná zmluva na poradenstvo a expertov tentoraz z dielne Ministerstva vnútra podpísaná dňa 10.6.2015 uvádza jednotkovú cenu osoba/hodina vo výške 102 EUR, čiže cena asi o veľa dole nepôjde.

article_photo

Link: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1901652&l=sk

Ďalší podobný prípad zvláštnej zákazky „ušitej na mieru“ na poradenské služby je z minulého roku, kedy ministerstvo súťažilo poradcu pre pripravovaný obchvat Bratislavy D4/R7. Poradca mal podľa čl. III. zmluvy dostať za štúdiu uskutočniteľnosti 700 000 EUR bez DPH. Táto suma je však nič v porovnaní s celkovým objemom rámcovej zmluvy v hodnote 6 100 000 EUR.

Jednoducho povedané, ak by štúdia preukázala, že model PPP nie je vhodný, tak by sa poradca sám ukrátil o lukratívny kontrakt v hodnote 5 400 000 EUR. Inak povedané Ministerstvo dopravy akoby už aj podľa bodu 3. čl. III zmluvy tušilo, čo štúdia uskutočniteľnosti ukáže. Ide len o zhodu náhod? Asi nie. Do obstarávania sa neprekvapivo prihlásila len jediná spoločnosť.

article_photo

Link: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1528423&l=sk

6 miliónov sem a 17 miliónov tam za služby, ktoré by malo vo väčšej časti vykonávať ministerstvo. Načo je nám ministerstvo, ktoré nemá úradníkov, ktorí nevedia riadiť EÚ fondy, alebo k ním písať príslušné stratégie a metodológie, alebo nevedia vyhodnotiť PPP projekt? Ministerstvá sú dnes akési schránky, cez ktoré len pretekajú verejné obstarávania v hodnotách, za ktoré by sa veselo uživil aj prezident a premiér dohromady a ešte by ostalo na úradníkov.

Na Slovensku nie sú peniaze na učiteľov, sestričky ani na zníženie odvodov. Nemáme však problém platiť expertov za EÚ fondy vo výške presahujúcej dvojnásobok prezidentského platu!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?