Likvidácia živnostníkov cez odvody a dane

Autor: Auxt Róbert | 12.12.2015 o 15:26 | (upravené 15.12.2015 o 6:41) Karma článku: 10,69 | Prečítané:  21859x

Aký balíček dostane od vlády tieto vianoce živnostník? No predsa opäť vyššie povinné odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. A ak si náhodou aj niečo zarobí tak platí dane vyššie ako banky, korporácie či finančné skupiny!

Ako sa cíti slovenský živnostník? Ľudia okolo vás, ktorí sú zamestnaní sa na vás pozerajú ako na kapitalistu bez zábran a štát sa k vám správa, ako k produktu, na ktorom sa najlepšie zarába. 

Keď sa niekto rozhodne ísť na živnostenský úrad chce byť v prvom rade samostatný, cíti, že sa už môže spoľahnúť sám na seba, dôveruje, že jeho vlastne ruky a rozum dokážu vytvoriť niečo, čo ľudia ocenia a vďaka tomu on získa ekonomickú slobodu, nezávislosť. 

Samostatný a sebavedomý človek je základom pre občiansku spoločnosť, kde sa každý svojou troškou staráme o to naše krásne Slovensko. 

Živnostníci tvoria takmer dve tretiny všetkých podnikateľov na Slovensku (alebo 342 tisíc) z tohto dôvodu živnostníci tvoria chrbticu národného hospodárstva. Bohužiaľ v rokoch 2012 - 2014 ukončilo živnosť viac ako 25 000 živnostníkov! 

Živnostník by mal byť inšpiráciou pre zamestaných a hýčkaný štátom. Prečo?

Hnevá nás, keď Slovensko skupujú zahraniční investori a zarobené peniaze si berú k sebe domov. Živnostník je Slovák, pracuje doma, zväčša pre domácich, peniaze míňa doma. 

Je to ideál vlastníka, ešte lepší ako je štát, lebo zodpovednosť za svoje podnikanie nesie sám, ručí všetkým čo má, nielen do výšky vkladu, alebo ako "slovenský politik". Inak povedané nesie plnú hmotnú zodpovednosť!

Živnostník je všestranný, nielen že robí to v čom je dobrý, ale navyše si sám zhaňa zákazky (obchodné oddelenie), robí si reklamu (marketingové oddelenie), sám vypisuje faktúry (ktoré mu často ani nemusia preplatiť), študuje nové zákony (účtovné oddelenie), behá po úradoch (office manager) a keď niekto neplatí tak peniaze sám vymáha (právne oddelenie). Myslite, že živnostník pracuje 40 hodín týždenne? 

Každý z vás, ktorí ešte máte, alebo ste mali živnostenský list zarámovaný na stene viete o tom svoje. Sen živnostníka, zarobiť si peniaze vlastnou prácou, žiť slušný život, dokonca mať šancu byť bohatý a vybudovať niečo veľké zostáva stále iba snom. Pritom práve slovenský živnostník by si to zaslúžil. 

A čo má za to? Vysoké povinné odvody a zvrátené dane!

Ak má živnostník lepší rok a zarobí viac ako 176,8 násobku životného minima tak musí zaplatiť väčšie dane ako nadnárodné korporácie na úrovni 25%, pričom štát chce od bánk, korporácií a finančných skupín 22%. Samozrejme o daňových prázdninách môže len snívať.

Môže slovenský živnostník konkurovať spoločnostiam zo zahraničia, len ťažko. Často za tú istú prácu si pýta menej, aby bol konkurencie schopný. Pritom platí rovnaké odvody, ktoré každým rokom rastú. 

Len tak na ilustráciu od januára 2016 je minimálna výška odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne spolu vo výške 202,26. V porovnaní s rokom 2015 ide o nárast o 8,01 EUR mesačne. Oproti roku 2010 sa minimálne odvody zvýšili o 60,62 EUR, alebo 43%! Inak povedané minimálne odvody pre živnostníkov idú každý rok hore a služby štátu stagnujú.

Živnostník musí niekedy zaplatiť aj "odvody zo straty"!

Naviac dnes každý živnostník, platí do zdravotnej poisťovne odvody najmenej vo výške 60,06 EUR za mesiac (za rok 2016). A to dokonca aj vtedy, ak jeho daňový základ je extrémne nízky, alebo je dokonca v čistej strate. Dochádza tak k nepochopiteľnej veci, kedy živnostník (SZČO) neplatí daň z príjmu (daň z príjmu neplatí ak základ dane nie je vyšší ako 3 792 EUR ročne) avšak musí platiť zdravotné odvody. Inak povedané platí odvody zo straty!

Minimum čo sa dá urobiť na zlepšenie situácie?

Pre malých živnostníkov s obratom do 20 000 EUR #SIEŤ ponúkne dobrovoľný systém Jednej platby, ktorá nahradí všetky odvodové a daňové povinnosti a komunikáciu s úradmi.

Pre brutto príjmy (obrat) vo výške do 5 148 EUR* (minimálny vymeriavací základ) by živnostník mohol platiť zdravotné odvody na dobrovoľnom princípe tak, ako je tomu v prípade platenia poistného do Sociálnej poisťovne. Týmto by mesačne tí najmenší ušetrili 60,06 EUR a nebol tak nútený platiť odvody v prípade, ak je jeho príjem extrémne nízky, alebo je dokonca v strate.

*(od 1. januára 2016 je minimálny základ 429 EUR, čiže 50% priemernej mzdy zistenej za 2014, alebo  5 148 = 429 x 12, kde priemerná mzda za 2014 bola 858 EUR a príjmy sú bez odpočítania výdavkov) 

Inak povedané živnostník v roku 2016 namiesto minimálnych 202,26 x 12 = 2 427 EUR zaplatí len 2 000 EUR na odvodoch, neplatí žiadne ďalšie poplatky, dane a taktiež si nemusí viesť účtovníctvo iba daňovú evidenciu! V prípade ak ma živnostník príjmy do 5 148 sa rozhodne sám či si kúpi licenciu, alebo sa rozhodne si platiť odvody dobrovoľným spôsobom.

Takto živnostníkom ročne ušetríme minimálne 427 EUR bez nutnosti pobehovania po úradoch, zamestnávania účtovníčky, alebo platenia koncesionárskych poplatkov RTVS. 

 Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať aj živnostníkom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?