Sme banánová republika?

Autor: Auxt Róbert | 5.2.2016 o 6:35 | (upravené 5.2.2016 o 12:17) Karma článku: 10,53 | Prečítané:  21685x

Nízke platy, chudoba, nefungujúce zdravotníctvo, školstvo, súdnictvo, populizmus, lacná propaganda a všadeprítomná korupcia a rozkrádanie. Asi aj takto sa dá definovať banánová republika.

Posledné dni už nedoniesli len "samé dobré správy" zaplatené z eurofondov. Na rozdiel od lacnej propagandy môžeme vidieť, že Slovensko nie je na dobrej ceste a naša krajina začína pripomínať skôr banánovú republiku, ako vyspelý a fungujúci štát. Čo sa dá taktiež vidieť je fakt, že problém Slovenska je omnoho väčší a hlbší, ako len platy učiteľov či sestier a neschopnosť a neochota súčasnej vlády vôbec niečo systematicky riešiť.

Napríklad problém zdravotníctva sa nevyrieši len navýšením platov. Neprávosti v slovenskom zdravotníctve existujú na všetkých úrovniach a pôvodcami nie je len štátna sféra a štátna zdravotná poisťovňa, ale aj súkromné zdravotné poisťovne.

Problémy slovenského školstva netkvejú len v platoch. Jeho kvalita je katastrofálna na všetkých stupňoch a na všetkých stupňoch unikajú peniaze skrz politické podnikanie všetkých doterajších vlád a mozgy skrz graduálne zhoršovanie sa podmienok vo vzdelávacom systéme.

Pozrime sa na právne a sociálne istoty. Tie nie sú vynútiteľné prázdnymi slovami a nefunkčnými zákonmi. Je možné ich etablovať len reálnou zmenou našej ekonomiky. Je potrebné zvýšiť nezávislosť občana na nefunkčných sociálnych programoch a štátnych opatreniach posilnením chrbtice občianskej ekonomiky: pracujúcej triedy.

Príkladom je aj fakt, že naša banánová vláda za posledné 4 roky neurobila nič substantívne nielen s platmi sestier či učiteľov, ale aj s roztovrenými nožnicami medzi produktivitou práce a rastom reálnych miezd. Aj to je príklad toho, že pre vládu je pracujúci občan len dojná krava vo forme daní a odvodov z ktorých si nezaslúži ani povestný toaletný papier v nemocnici.

Namiesto vytvárania fungujúceho ekonomického prostredia ktoré by tlačilo na rast reálnych miezd a disponibilného príjmu cez nižšie zaťaženie práce (napríklad odbúravaním byrokracie, reforme súdnictva a znižovaním daňovo-odvodového zaťaženia), štát vytvára občanov, ktorí sú závislí na dávkach a sociálnych balíčkoch bez možnosti sa o seba postarať. 

Príkladom je aj systémová likvidácia ekonomicky slobodných živnostníkov na úkor armády úradníkov, kontrolórov, policajtov a iných poskokov štátu.

Vláda systémovo vytvára závislosť Slovenska na zle alokovaných eurofondoch, čím znova len prehlbuje problém a deformuje trh. A problémy produkujú ďalšie problémy. 

Systémové chyby v zdravotníctve produkujú chorých ľudí, liečených symptomaticky a závislých na systéme. Nepostačujúci vzdelávací systém produkuje chudobných a nedostatočne vzdelaných ľudí, závislých na sociálnom systéme, alebo neproduktívnej práci vo verejnom sektore. Nefunkčný právny systém zvyšuje závislosť na korupcii a "známostnej ekonomike" namiesto budovania samostatnej znalostnej ekonomiky bez chudoby v regiónoch a práce s ľudskými mzdami.

Musíme liečiť systém a nie len jeho symptómy ak nechceme žiť v banánovej republike.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.


Už ste čítali?