Taliansko pomaly umiera a s ním aj EÚ

Autor: Auxt Róbert | 5.12.2016 o 0:25 | (upravené 5.12.2016 o 2:39) Karma článku: 6,07 | Prečítané:  2065x

Referendum v Taliansku poukazuje na krízu dnešnej politiky a frustráciu obyvateľstva. Problém Talianska a EÚ nie je prudký pád, ale pomalý úpadok.

Taliansko je kolískou európskej civilizácie a svojim spôsobom reflektuje len to, čo dnes EÚ reprezentuje - zastaraný byrokratický kolos s nízkym, alebo žiadnym ekonomickým rastom, starnúcou populáciou a politikmi, ktorý strácajú podporu medzi ľuďmi.

Len na ilustráciu v Taliansku sa každý rok rodí menej detí. Len za rok 2015 v Taliansku ubudlo prirodzeným poklesom populácie 161,791 obyvateľov.

V roku 2015 sa v Taliansku narodilo iba 485,780 detí, čo je historicky najmenej od kedy sú vedené presné štatistiky. Na druhej strane v roku 2015 umrelo v Taliansku 647,571 obyvateľov čo je najviac od druhej svetovej vojny.

Pre porovnanie viac katastrofické prirodzené úbytoky obyvateľstva v Taliansku boli iba v rokokoch 1917 a 1918. Napríklad v roku 1917 ubudlo 234,978 a v roku 1918 až 612,937 obyvateľov (655,353 narodení a 1,268,290 úmrtí) a to z dôvodu prepuknutia pandémie Španielskej chrípky a strát z dôvodu prvej svetovej vojny.

Krajina od roku 2008 ekonomicky nerastie a hrozí jej kolaps bánk. Dokonca sa skracuje aj priemerná dĺžka života žien a mužov. Inak povedané Taliansko upadá ekonomicky, demograficky, ale aj kvalitou života.

Riešením bohužiaľ nie je voľba populistov, keďže radikálna politická zmena a prípadný odchod Talianska z EÚ a Eurozóny skôr spôsobí kolaps finančného systému a hyperinfláciu.

Po brexite je talianske referendum najvážnejší signál, že EÚ sa musí radikálne reformovať. Byrokrati sa musia začať zaoberať problémami bežných ľudí a začať riešiť nízku pôrodnosť, nezamestnanosť mladých, starostlivosť o starých a bezpečnosť hraníc. EÚ musí začať efektívne investovať do vzdelania, malých inovatívnych podnikov, bytov pre mladých a prestať sa vybíjať na vnucovaní tém ktoré nemajú vecný, alebo ekonomický charakter.

EÚ musí taktiež zabezpečiť slušný minimálny príjem pre všetkých svojich obyvateľov, keďže platy v mnohých krajinách buď stagnujú, alebo neumožňujú napríklad mladým vôbec začať rodinu.

EÚ sa musí vrátiť ku svojim starým dobrým koreňom založených na tradičných európskych hodnotách, inováciách a rešpektu k národným kultúram a identite národov.

Času už nie je veľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.


Už ste čítali?