Keď sa korupciou dostaneš na ministerské kreslo

Autor: Auxt Róbert | 8.4.2017 o 12:03 | (upravené 8.4.2017 o 19:47) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  17544x

Nepostavené diaľnice, netransparentné a diskriminačné rozhodovanie v doprave sú len špičkou ľadovca.

Príklad: Kroky, ktoré podnikol pán minister Érsek v prípade podpisu zmluvy o D1 Prešov západ-juh môžu v prvom rade vážne spochybniť stanovovanie predpokladanej ceny zákazok a v druhom rade môže ísť o nepriamu diskrimináciu určitých subjektov na stavebnom trhu.

V prípade D1 Prešov sa minister rozhodol na základe posudku ústavu súdneho inžinierstva, že tento úsek je predražený o 6%, a to aj napriek tomu že vysúťažená cena bola pod predpokladanou hodnotou zákazky, ktorá bola stanovená štátnou expertízou a predstavuje 96%.

Inak povedané ústav súdneho inžinierstva spochybnil samotnú štátnu expertízu. Povedzme, že táto expertíza bola naozaj chybná o desiatky miliónov eur a minister postupoval správne, keď donútil konzorcium vedené firmou Eurovia k 15,2 mil. „zľave“, tak prečo v prípade D3 Čadca Bukov-Svrčinovec sa minister rozhodol podpísať stavbu, ktorá bola 120% nad štátnou expertízou a nepožadoval zníženie ceny ani o cent od víťazného konzorcia?

Inak povedané, je veľmi nebezpečné, ak sa minister svojvoľne rozhoduje kde cenu zníži a v prípadoch kedy expertíza doslovne kričí, že ide o predraženie, tak daný tender bez problémov podpíše? Takýto to postup je vrcholne diskriminačný, netransparentný a nesystémový.

Dodatočne si asi treba pripomenúť, ako sa stal pán Éršek ministrom. Dnes je moderné hovoriť veci priamo a na rovinu. Takže, pán minister sa zmocnil stoličky „akvizíciou“ 5 poslancov #Siete. Áno tých poslancov ktorí sa horlivo v neskorých večerných hodinách dohadovali o vstupe do koalície, a kde už možno bolo vtedy niekomu jasné, ako sa zbaviť a zdiskreditovať akú takú opozíciu. Bohužiaľ nikto nepošliapal princípy parlamentnej demokracie od dôb Vladimíra Mečiara viac, ako ľudia, ktorí sa rozhodli takto zmocniť kresla ministra dopravy.

Bohužiaľ legitimita tejto vlády stojí a možno aj padne len na takýchto „akvizíciách“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.


Už ste čítali?